Szkło na balustrady
Nie może to być zwykłe szkło rozpadające się na ostre fragmenty. Polskie przepisy nie precyzują, jaki rodzaj szkła należy stosować na balustrady, określają tylko ogólnie, że powinny one być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia oraz tłukącego się na drobne, nieostre odłamki. Wymagania te spełniają szkło hartowane oraz laminowane folią.
Szkło hartowane
Tafla hartowanego szkła (ESG) ma podwyższoną wytrzymałość mechaniczną w stosunku do zwykłego szkła float. Aby osiągnąć lepsze parametry wytrzymałościowe, szkło ogrzewa się do temperatury ponad 600°C, a następnie schładza zimnym powietrzem. Po uderzeniu nie rozbija się ono na małe, nieostre odłamki. Można też zrobić balustradę ze szkła o częściowo wzmocnionej odporności, „zahartowanego” w niższej temperaturze, tak zwanego TVG.
Szkło laminowane
Oznaczane jest symbolem VSG. Jego dwie tafle są sklejone folią PVB (poliwinylobutylową). W razie uszkodzenia odłamki takiego szkła się nie rozsypują, tylko pozostają przyklejone do folii. Do laminowania można wykorzystywać zarówno szkło hartowane, jak i zwykłe. Tam, gdzie szkło przenosi obciążenia, oraz w przypadku mocowania punktowego najczęściej na balustrady całoszklane stosuje się materiał o symbolu VSG/ESG 8.8.4, czyli dwie hartowane tafle o grubości 8 mm sklejone czterema warstwami folii (grubość takiego zestawu to 17,52 mm). Do wypełnienia pól między słupkami lub ramami, czyli tam, gdzie szkło nie przenosi tak dużych obciążeń i jest ono mocowane na zacisk, może wystarczyć szkło bezpieczne VSG 4.4.2 (zestaw szklany 8,76 mm – złożony z dwóch tafli grubości 4 mm sklejonych dwiema warstwami folii).
Szkło dekoracyjne
Balustrada szklana nie musi być przezroczysta. Warstwy folii między taflami można barwić, drukować na nich elementy grafiki lub umieszczać tam diody LED. Ci, którzy boją się, że zamontowana na zewnątrz balustrada szklana, szybko się pobrudzi, mogą rozważyć zastosowanie szkła z powłoką samoczyszczącą. Zanieczyszczenia organiczne rozkładają się na niej, reagując z promieniami UV. Pod wpływem światła powłoka ta uzyskuje też właściwości hydrofilowe – woda nie zbiera się na niej w krople, tylko spływa po powierzchni i jednocześnie spłukuje zanieczyszczenia.
Zdjęcia balustrad szklanych Mielec.